MeteoraMeteoraMeteora
FOTOĞRAF GALERİSİ 360° Sanal tur Meteora

Meteora

Yunanistan'ın orta kısmında, Tesalya'nın kuzeybatısında, Hasya ve Pindos dağları arasında dev kayalar yükselir ve benzersiz, dünyada tek olan bir manzara oluşturur. Kaya oluşumu fenomeni ne Yunan mitolojisinde ne de herhangi bir Yunan ya da yabancı tarihçi tarafından belirtilmemiştir.

Son bin yıl içinde, tarihçiler ve jeologlar bu kayaların oluşumunu inceliyorlar ve çeşitli teoriler ifade ediyorlar. En hakim teori 19. yüzyılın sonlarında Yunanistan'a gelen Alman jeolog Philipson'un teorisi. Onun teorisine göre, milyonlarca yıl boyunca bu bölegede büyük bir nehrin döküldüğü dar ve derin bir deniz varmış. Nehir ağzına su, taş ve çeşitli malzemeler nakledildi ve bu maddelerin birikimi bu kayaları oluşturdu.

25 ila 30.000.000 yıl önce, yüzyıllar boyunca gerçekleşen bir dizi jeolojik değişiklikler sonrasında, Yunanistan'ın orta kısmı yükselmiş ve Tesalya bölgesinde bir göl oluşarak tamamen batmıştır. Daha sonra, Tembi vadisi oluşup bu suyun Ege Denizine dokülemsini kolalaştırmıştır. Böylece Tesalya ovası ortaya çıkmış oldu.

Rüzgar, yağmur ve diğer jeolojik değişiklikler sonrasında bu kayalar milyonlarca yıl sonra şimdiki hallerini almıştır.